“REMEMBER”: Jak przetrwać Pandemię razem ze swoimi dziećmi!

Hesham Hamoda, MD, MPH
Psychiatra w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie
Adiunkt w Szkole Medycznej Uniwerystetu Harwarda

Ilustracje: Dr Serag Eldin Kamel

przetłumaczone przez: Maciej Pilecki MD PhD
Kierownik Katedry Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

W związku z faktem, iż przypadki pandemii COVID-19 zostały zgłoszone przez WHO w 135 krajach (ta liczba prawdopodobnie ulegnie zwiększeniu), wpłynęło to na życie milionów dzieci na całym świecie.

Czy czujesz się przytłoczony informacjami? Nie jesteś sam! Oto kilka prostych sposobów, w jaki sposób rodzice mogą wspierać swoje dzieci w tych trudnych czasach, używając mnemonicznego „REMEMBER-PAMIĘTAJ”.

1. Dodaj im otuchy (Reassure them): trzymaj się faktów, ale daj im również do zrozumienia, że będziesz przy nich i zapewnisz im bezpieczeństwo. Na szczęście, informacje dostępne na obecną chwile sugerują, że przebieg choroby u dzieci, jeśli już ulegną zarażeniu, jest znacznie łagodniejszy niż u dorosłych.

2. Podbuduj je (Empower them): mają teraz możliwość poznania wartości, jaką niesie z sobą troska o innych w ich otoczeniu. Poproś, aby napisały podziękowania dla pracowników opieki zdrowotnej walczących w pierwszej linii (możecie je dostarczyć później), przekażcie darowiznę na cele dobroczynne, zadzwońcie do starszych sąsiadów, aby sprawdzić, czy wszystko u nich w porządku, możecie też wsunąć notatkę o treści „myślę o Tobie” pod ich drzwi.

3. Zachowaj spokój (Maintain your own calm): w pierwszej kolejności zadbaj o to by samemu zbytnio się nie denerwować! Dzieci będą naśladować, to co robisz, nie to, co mówisz. Dbanie o siebie jest ważna w radzeniu sobie z własnym stresem, a dzięki temu również z ich.

4. Zaangażuj je (Engage them): może to być okazja do spędzenia bardziej wartościowego czasu z rodziną w domu! Zadbaj, żeby cały czas były zajęte, możecie grać w gry planszowe, oglądać filmy lub przygotowywać wspólnie posiłki. A może zorganizuj rodzinne przyjęcie taneczne, aby pozostać aktywnym?

5. Pomóż dzieciom radzić sobie z emocjami (Manage their emotions): daj im możliwość zadawania pytań, rozmawiajcie o ich emocjach w związku z pandemią oraz wpływie, jaki na nie wywiera. Jest to tym bardziej ważne, ze względu na fakt izolacji od kolegów i koleżanek oraz niedostępności szkolnej rutyny jako konsekwencji ich zamknięcia. Nie zawsze musisz mieć gotową odpowiedź, ale sam fakt, że wysłuchasz swojego dziecka, może mieć znaczący wpływ. Może to być również okazja do nauczenia ich technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy medytacja.

6. Uważaj (Beware): ekspozycja na przekaz medialny może być przytłaczająca dla dzieci, dodatkowo jego treść może być nieadekwatna dla ich wieku.

7. Edukuj ich (Educate them): może to być okazja do nauczenia dzieci dobrych nawyków, takich jak dbanie o higienę dłoni czy zasłanianie się podczas kaszlu. Spróbuj również zainteresować je edukacją, może to mieć wpływ na ich karierę zawodową, zapytaj np. „Jak niesamowite byłoby dla naukowca odkrycie szczepionki na tę chorobę?”. „Jak wspaniała jest praca pielęgniarek opiekujących się chorymi?” „Czy możesz sobie wyobrazić, jak ważna jest praca osób sprzątających w zapewnianiu nam bezpieczeństwa w tych dniach?”

8. Rutyna (Routines): trzymaj się jej najbardziej jak to możliwe, aktywności takie jak obiady rodzinne, bajki na dobranoc, domowe wieczory filmowe itp. powinny one pozostać bez zmian. Nie zapomnij również o ich aktywności fizycznej oraz regularnym nawodnianiu. Złapcie trochę świeżego powietrza, oczywiście, jeśli jest to możliwe!